RANDOM HEARTS
Sic transit gloria mundi. Ove bismo se drevne latinske poslovice mogli prisjetiti kada obratimo paznju na dva najvaznija imena na spici - rezisera Sydneya Pollacka i glavnog glumca Harrisona Forda. Prije nekih dvadesetak godina obojica su bila na vrhuncu svojih karijera - Pollack je iza sebe imao klasike poput JEREMIAH JOHNSONA i TOOTSIE, a Ford je s RATOVIMA ZVIJEZDA i filmovima o Indiana Jonesu smatran jednim od najpopularnijih glumaca u povijesti Hollywooda. Da je netko tada rekao kako ce jednog dana film s Fordom i glavnoj ulozi i Pollackom iza kamere zavrsiti kao komercijalna katastrofa pokopana od strane kritike, proglasili bi ga ludim. Ali mi, koji imamo priliku vidjeti ovu 54 mil. US$ "tesku" i 131 minutu dugu dramu nismo nimalo iznenadjeni, s obzirom da smo u proteklom desetljecu imali priliku vidjeti kako je karijera gore pomenute dvojice neprekidno isla nizbrdo.
Protagonist ovog filma je Dutch Van den Broeck (Ford), detektiv vasingtonske policije zaduzen za interne istrage, a koji zivi u skladnom braku s modnom agenticom Peyton (Thompson). Kay Chandler (Thomas), republikanska zastupnica iz New Hampshire, takodjer zivi u skladnom braku s odvjetnikom Cullenom (Coyote) s kojim ima 15-godisnju kci Jessicu (Mara). Zivot ovo dvoje ljudi ce se ukrstiti igrom nesretnog slucaja - njihovi supruznici ginu prilikom pada aviona. Dodatnu traumu izaziva to sto oboje nisu uopce trebali ici tim avionom, odnosno putovali su jedno pokraju drugog izdavajuci se za muza i zenu. Cak i iskusnom policajcu kao sto je Van den Broeck treba vremena da spoji dva i dva, ali kada se jednom uvjeri da mu je supruga "brijala" s zastupnicinim suprugom, odlucuje stvar istjerati na cistac, cak i ako ce se zbog toga morati suociti s udovicom Chandler. Ona se, pak, nalazi pred reizborom pa joj takve komplikacije nisu potrebne no, s druge strane, ipak nevoljko pristaje detektivu pomoci u njegovoj morbidnoj istrazi. Ubrzo se ispostavi kako bi u tom zgodnom muskarcu mogla pronaci ljubavnu utjehu za svoj gubitak, a i Van den Broeck pocne gajiti iste osjecaje.
Mozda najbolji komentar na SLUCAJNU AVANTURU bi bio taj da se gledatelji nakon njega osjecaju isto poput onih naivcina koje su nasjele na Barnumov trik s praznom kutijom i upozorenjem da nikada ne pricaju o onome sto su vidjeli. Naime, sve sto je u ovom filmu vazno, odnosno zanimljivo, dogodi se na samom pocetku, a ono sto slijedi jest skoro dva sata krajnje predvidljivih i nimalo uvjerljivih melodramatskih kliseja, kojima nimalo ne pomaze Pollackova sklonost da ubi-boze spor ritam radnje shvati kao nekakav "umjetnicki izrazaj". No, cak je i Pollack mogao shvatiti zasto je originalni roman Williama Adlera petnaest godina u holivudskim ladicama cekao na ekranizaciju pa nastoji malo zaciniti film s jednako klisejiziranim i jos manje uvjerljivim krimi-podzapletom o korumpiranim policajcima, koji ce SLUCAJNOJ AVANTURI pomoci kao pijesak u motoru. Da stvar bude gora, niti Ford niti ostatak ekipe ne izgleda bas previse zainteresiran za ulogu, a usamljenoj i uvijek pouzdanoj britanskoj glumici Kristin Scott-Thomas (GORKI MJESEC, ENGLESKI PACIJENT), koja je za potrebe ove uloge savladala americki naglasak, trud je zbog toga sasvim uzaludan. Autor ovih redaka se, pak, nada da zrtva koju je podnio gledajuci ovaj film nece biti uzaludan, te da ce citatelji ovih redaka dva sata zivota provesti gledajuci nesto drugo.
(c)2000 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos