THE BIG BRASS RING
Jedan od najvaznijih dogadjaja godine jest zavrsna faza cetverogodisnjeg rituala u kojem Amerikanci biraju lice koje ce im se smijesiti sa kancelarijskih zidova. Stjecajem okolnosti, iako su glavni glumci u toj predstavi bili vec godinama prije poznati siroj javnosti, ovogodisnja utrka izmedju dvoje tatinih sinova se odlikuje neobicno nepredvidljivom zavrsnicom, koja bi mogla izazvati zanimanje cak i kod onih kojih se americki predsjednicki izbori neposredno ne ticu. Stoga je tvrtka Blitz ucinila mudar potez time sto je upravo u ovo vrijeme distribuirala VELIKU ARENU, dramu Georgea Hickenloopera koja govori o nalicju americke politike. Originalni scenarij za film je poceo pisati legendarni Orson Welles, ali ga je u tome prekinula smrt, da bi rad na njemu nastavila njegova supruga Oja Kodar (nama poznata po hrvatskoj filmskoj nesreci zvanoj VRIJEME ZA...). No, usprkos tako primamljivoj podlozi, i usprkos tome sto je reziser Hickenlooper ugledno ime u americkom filmu (najpoznatije djelo mu je HEART OF DARKNESS, dokumentarac o snimanju Coppoline APOKALIPSE DANAS), nijedna velika holivudska kuca nije htjela distribuirati VELIKU ARENU. Razlog vjerojatno lezi u izboru teme, koja nije po volji americkom politickom establishmentu, s kojim je Hollywood uvijek bio u dobrim odnosima. U svakom slucaju, VELIKA ARENA je zavrsila na kablovskoj televiziji da bi kod nas relativno brzo dozivjela video- distribuciju.
Radnja zapocinje u americkoj saveznoj drzavi Missouri gdje se vodi zestoka i neizvjesna izborna utrka za guvernera u kojoj sudjeluju Blake Pellarin (Hurt) i Homer Dix (Harrell). Oba dva kandidata su nezavisni, a za Pellarina se smatra da bi mu superbogata supruga Dinah (Richardson) mogla s vremenom omoguciti ulaz u Bijelu kucu. Zbog svega toga je izborna utrka dosla u zizu svjetskih medija, pa TV-kuca ETC poslala Celu Brandini (Jacob), svoju najiskusniju i najsposobniju novinarku, da izvjestava s lica mjesta. Nekoliko dana prije samih izbora, Brandini ce shvatiti kako je utrka mnogo zanimljivija nego sto je to itko pretpostavljao. U St. Louisu se iznenada pojavljuje Kim Mennaker (Hawthorne), bivsi senator koji je svojevremeno bio politicki mentor mladom Pellarinu, a koji je sada postao njegovim zestokim kriticarem. Ostarjeli Mennaker, koji zbog svojih "morskih" ideja i nekonvencionalnog "zivotnog stila" nema nikakve sanse da bude politicki faktor, pocinje ucjenjivati Pellarina mracnim tajnama iz proslosti, vezanim uz pornografske filmove, homoseksualizam i brata koji je nestao u Vijetnamu.
Zaplet VELIKE ARENE mozda na prvi pogled ne izgleda kao previse originalan, a neki elementi ("prljavo rublje" koje se o protivniku iznosi u samom finisu izborne kampanje, pomalo melodramatsko finale) izgledaju pomalo neuvjerljivi. No, s druge strane, Hickenlooper se pokazao kao vrlo dobar reziser, koji je mane scenarija vise nego nadoknadio vjestim vodjenjem radnje i likova. Hickenlooper takodjer koristi svaku priliku da pokaze kako je scenarij uistinu temeljen na djelu velikog Orsona, pa film prsti od referenci vezanih uz GRADJANINA KANEA (koji se cesto spominje u samom filmu). S druge strane, scenarij je bitno osvjezen referencama na suvremene dogadjaje (nezavisni kandidati su danas mnogo uvjerljiviji element zaplet, zahvaljujuci izboru Jessea Venture za guvernera Minnesote). Ipak, najveca vrijednost filma lezi u izvrsnoj glumackoj ekipi. William Hurt, jedan od najboljih americkih dramskih glumaca (TJELESNA STRAST) vrlo dobro se snalazi u ulozi tipa koji politickim uspjehom nastoji izlijeciti unutarnje tjeskobe. Sir Nigel Hawthorne, inace homoseksualac u stvarnom zivotu, ocigledno nije imao problema glumiti "tetkicu" (po svemu sudeci modeliranu prema washingtonskom insideru i holivudskom scenaristu Gore Vidalu). Njegova sunarodnjakinja Miranda Richardson jos jednom, nakon KANSAS CITYJA, pokazuje s kakvom lakocom je u stanju glumiti otudjene i alkoholu sklone supruge. Irene Jacob (TRI BOJE: CRVENO), pak, nije bas najsretniji izbor za novinarku, ali zato Ewan Stewart daje prilicno dojmljivu epizodnu ulogu Pellarinovog tjelohranitelja. Sve u svemu, VELIKA ARENA predstavlja jedno od najugodnijih iznenadjenja hrvatske video-ponude i film kojeg bi svakako trebalo pogledati prije americkih predsjednickih izbora.
(c)2000 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos