AVENGERS
Najnovije vijesti iz Hollywooda govore kako se najozbiljnije sprema snimanje cjelovecernjeg remakea CHARLIEJEVIH ANGELA, popularne TV-serije iz sedamdesetih godina. Ljubitelji te serije imaju itekako razloga za zabrinutost, jer je, sudeci po nacinu kako bezidejni Hollywood pristupa nostalgicna kult klasicima, uspomena na seriju biti zauvijek okaljana bezveznim ili razocaravajucim remakeom. Naravno, to ne znaci da su takvi filmovi uvijek losi (Davisov BJEGUNAC je vrlo dobar sam po sebi), ali filmska verzija OSVETNIKA ce jos dugo vremena ostati primjerom holivudskog kasapljenja i skrnavljenja televizijske klasike. A klasika u ovom slucaju je popularna britanska spijunsko-akcijsko-humoristicka serija, u kojoj je od 1961. do 1969. vrsni karakterni glumac Patrick Macnee tumacio ulogu Johna Steeda, tajnog vladinog superagenta. Tokom godina je on izmijenio cijelu paletu partnera i partnerica, ali je narodu u sjecanju najduze ostala Emma Peel (koju je tumacila Diana Rigg), superznanstvenica odjevena u tijesni kozni kostim. Njihovo partnerstvo i seksualna napetost su kasnije posluzili kao uzor Chrisu Carteru za odnos Muldera i Scully u DOSJEIMA X, a drecava scenografija i luckasti zapleti su simbol sarmantne otkacenosti ludih sezdesetih.
Za novu verziju nije jasno da li se dogadja u sadasnjosti ili buducnosti. Ali nema veze, jer je svaki pokusaj da se ovdje pronadje neki suvisli zaplet osudjen na propast (film je bio nekoliko puta rezan nakon bijesnih reakcija test-publike, a montazeri su ocigledno zabunom ostavili neke scene koje nemaju veze s radnjom). Glavni je junak britanski tajni agent John Steed (Fiennes), kojemu su za partnericu dostavili znanstvenicu Emmu Peel (Thurman). Njihov sef iz Ministarstva, Majka (Broadbent) ih salje da otkriju tko je to sabotirao projekt Prospero, tajni vladini projekt kontrole vremenskih prilika. Ubrzo otkrivaju pocinitelja - to je bivsi agent Ministarstva, a sada uspjesni biznismen po imenu August de Wynter (Connery), koji se docepao uredjaja za kontrolu klime i s njime pokusava ucijeniti svijet.
Hrvatske distributere valja pozvati na odgovornost zato sto su dozvolili da im ovaj film igra u kinima, iako su morali znati da je film smece. Tvrtka "Warner Bros" je znala da je film smece, pa ga je ugurala u bezvezni termin, a nije cak, kao sto je obicaj, pozvala kriticare na pretpremijeru, znajuci da ce oni iskasapiti film u svojim kritikama. Naravno, OSVETNICI su ljosnuli u kino- dvoranama, a "Warner Bros" dozivio jos goru katastrofu od BATMANA I ROBINA (u kojem je, nota bene, takodjer glumila Uma Thurman). Razlozi za katastrofu su mnogobrojni, ali najvecu odgovornost ima Jeremiah Chechik, koji je s DIABOLIQUEOM dokazao kako ima talenta za upropastavanje remakea. Scenarist Don McPherson je, pak, film obogatio replikama koje bi bolje smislila djeca u vrticu, a Ralph Fiennes i Uma Thurman likove Steeda i Emme Peel tumace s izrazajnoscu slavonske hrastovine. Nasuprot tome, Connery kao negativac preglumljuje do karikaturalnosti. Neke od scena u filmu su na trenutak duhovite (kao sastanak de Wynterovih porucnika, odjevenih kao plisani medvjedi), ali Chechik brzo ubija svaku zabavu tako sto ih ponavlja do besmisla. Ostaju na kraju samo spektakularni, a jeftini specijalni efekti i trash koji nije, kao sto je to slucaj s jednim FLASHOM GORDONOM, simpaticni trash nego uistinu pravo smece.
(c)1999 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos