THERE'S SOMETHING ABOUT MARY
Bobby i Peter Farrelly su dvojica brace koje holivudski kriticarski establishment previse ne voli. Cak stovise, naslov njihovog dosada najuspjesnijeg rada, debitantske komedije GLUP I GLUPLJI, postao je uobicajenom metaforom za sunovrat ukusa americke publike. Nevolja za americke kriticare je u tome sto filmovi brace Farrelly, iako bez svake sumnje predstavljaju eksploataciju najnizih ljudskih poriva kada je u pitanju humor, iako nemaju suvislu radnju ni likove - dakle, usprkos tome sto ne ispunjavaju nijedan uvjet za dobar film - imaju publiku, i to brojniju publiku od nekih filmova koji to mozda vise zasluzuju. Lani je, doduse, izgledalo da ce braca Farrelly dozivjeti neuspjeh, kao sto im se prije dvije godine dogodilo s KINGPINOM - njihov najnoviji rad, romanticna komedija SVI SU LUDI ZA MARY nije se bas proslavila prilikom otvaranja. Ali svi oni koji su otpisali Farrellyjeve su se malo prerano obradovali. Naime, film nije izbio na prvo mjesto, ali je zato preko cijelog ljeta ostao prilicno popularan. Kao krajnji rezultat, s nekih 170-ak milijuna US$ postao je treci najgledaniji film godine, te tako Farrellyjevi imaju razloga da se ponose jos jednim komercijalnim fenomenom.
Glavni je junak filma Ted Stroehmann (Stiller), srednjoskolac koji nema gotovo nikakve sanse u odnosima sa suprotnim spolom. No, kao u bajci, sve se mijenja kada ga kao pratioca za maturalnu vecere zamoli andjeoska Mary Jensen Matthews (Diaz). Za Teda to izgleda kao ispunjenje svih molitvi, ali njegov najsjajniji trenutak u zivotu pretvorit ce se u nocnu moru - upravo pred izlazak, Ted ce dozivjeti nesrecu koja ce mu donijeti nevjerojatnu bol i ponizenje. Trinaest godina kasnije, Ted nikako ne moze izbrisati Mary iz glave, te odlucuje konacno nesto uciniti. Na nagovor svog prijatelja Doma (Elliott) angazira Pata Healyja (Dillon), privatnog detektiva koji bi trebao pronaci Mary i vidjeti sto se u medjuvremenu zbilo s njenim zivotom. Angazirani detektiv uspije pronaci Mary u Miamiju, ali se u nju i sam zaljubi, te odluci prevariti svog klijenta. Dok se Mary suocava s nizom cudnih dogadjaja u svom zivotu, uvjetovanih Patovim nekonvencionalnim tehnikama udvaranja, dotle Tedu stvari postaju sumnjive, te on sam odlucuje pronaci svoju voljenu.
Postoji jedan veoma jednostavan razlog zbog cega americki kriticari idu sumom, a publika drumom, kada su u pitanju filmovi brace Farrelly. Naime, Farrellyjevi snimaju komedije, ali ne nikakve romanticne komedije, ili komedije za malu djecu, odnosno komedije koje se svode na infantilno parodiranje desetak najpopularnijih filmova iz prethodne tri godine (kao sto to radi tim Zucker-Abrahams i njihovi klonovi). Farrellyjevi snimaju filmove koji su uistinu smijesni, i ciji humor, ma kako nizak bio, ima tu subverzivnu osobinu da se ne pokorava nikakvim pravilima politicke korektnosti. I naravno, mnogi, ukljucujuci i kriticare koji su pokopali film, su skloni priznati kako ih je posljednji uradak nasmijao do suza - nesto sto je danas u Hollywoodu velika rijetkost. Pogotovo bracu Farrelly valja pohvaliti zbog toga sto su ovaj put napravili svojevrsni zanrovski iskorak i donijeli urnebes u inace mirni i mediokritetski pejzaz romanticne komedije, zanra kojemu je Hollywood posljednjih godina donio samo prezir.
Sam humor, ma kako bio domisljat u razbijanju novih granica loseg ukusa, ipak nije bio dovoljan za uspjeh ovog filma. Farrellyjevi su u filmu SVI SU LUDI ZA MARY po prvi put imali koliko-toliko suvislu pricu, odnosno zaokruzene i prilicno zanimljive likove s kojima publika, zamislite, cak moze i suosjecati. A to dodatno potcrtava odlicna ekipa glumaca. Prije svega tu valja pohvaliti naslovnu junakinju - Cameron Diaz je u posljednjih pet godina presla dug i mukotrpan put od trecerazredne i lako zaboravljive femme fatale u MASKI do tog mracnog predmeta zelja u ovom filmu. Ono sto najvise valja pohvaliti kod nje jest cinjenica da tako visoko nije stigla samo zahvaljujuci svog sjajnom fizickom izgledu, koliko velikom glumackog i, to je pogotovo vazno za ovaj film, komicarskom talentu, kojeg je, uostalom, prosle godine pokazala satravsi Juliju Roberts u filmu MOJ DECKO SE ZENI. U njenoj sjeni su ostali manje-vise svi, ali nije da ih je to previse mucilo. Ben Stiller je prilicno dobar kao normalni decko koji zbog Mary dozivljava strahote. Matt Dillon, pak, briljira kao ljigavi macho, sto je prilicno osvjezavajuci izlet u vode komedije za tog glumca. Dorbi su i Lee Evans u ulozi bogalja, Chris Elliott kao Tedov prijatelj, ali najdojmljivija je Farrellyjeva stara suradnica Lin Shaye u ulozi Maryne nimalo privlacne druzice. Mozda je od svih sporednih glumaca najsarmantniji Jonathan Richman u ulozi grckog zbora, cije su pjesme svojevrsni ironicni komentar dogadjanjima u filmu.
Ukratko, SVI SU LUDI ZA MARY definitivno nije ostvarenje predodredjeno da udje u anale filmske klasike, ali ako je nekome stalo da ode u kino s namjerom da se do suza nasmije, valja mu preporuciti ovaj film.
(c)1999 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos