SPEED 2: CRUISE CONTROL
Mnogi koji vole pojedine godine u povijesti filma nazivati revolucionarnima će nešto slično tvrditi za 1997. godinu. Prije otprilike godinu dana je novi medij - Internet - po prvi put pokazao svoju snagu posustajućoj, ali arogantnoj holivudskoj industriji. Naime, veliki dogadjaj - američko filmsko ljeto - kiber-filmofili su dočekali s unaprijed odredjenim mišljenjem o pojedinim filmovima koji su trebali biti veliki hitovi. Ali, to se nije dogodilo, jer je antipropagandna kampanja pokrenuta od strane nekoliko Internet-entuzijasta uspjela stići do širokih narodnih masa i sahraniti nekoliko holivudskih velikih uzdanica. Najspektakularniju propast doživio je "Warnerov" BATMAN I ROBIN, a u njegovoj sjeni je tiho izdahnula i "Foxova" BRZINA 2.
Žalosna sudbina BRZINE 2 najbolje pokazuje kako deseci potrošenih milijuna na umišljene zvjezdice i propagandnu kampanju ne mogu sakriti činjenicu da je car gol. Arogantno misleći da će se publika moći upecati dvaput na istu udicu, "Foxovi" su glavešine angažirali Jan de Bonta da im na brzinu izbaci nastavak precijenjenog, ali komercijalno iznenadjujuće uspješnog hita BRZINA iz 1994. godine. De Bont je pristao, glavna zvijezda Keanu Reeves nije; to producente nije brinulo, jer je zato Sandra Bullock pristala na milijunski honorar. "Foxovce" nije mučilo to što je istu BRZINA možda ekspresno uzdigla na glumački pijedestal, ali da je isto tako već 1996. njena zvijezda bila potamnjela.
Scenarij, odnosno zaplet nikoga nisu previše zabrinjavali. Nastojanje da se kopira original nije spriječilo ni to što glavnog glumca, koji tumači lik policijskog specijalca Travena, više nema. Annie (Bullock), heroina iz prvog dijela, je s njim prekinula vezu i našla novog dečka, Alexa Shawa (Patric), koji je, zamislite, takodjer policijski specijalac iz Los Angelesa. S obzirom da joj je dotični nastojao zatajiti tu činjenicu, nakon što Annie otkrije laž, Alex se nastoji iskupiti tako što je vodi na luksuzno krstarenje po Karibima. Luksuzni brod "Seabourn Legend" izgleda kao ploveći raj i Alex se sprema zaprositi svoju voljenu. Ali, jedan od putnika je i Geiger (Dafoe), kompjuterski genij koji je smislio pakleni plan da preuzme kontrolu na brodom i dočepa se dragulja, ne razmišljajući mnogo o tome da će dovesti u opasnost tisuće putnika.
Kartonski likovi, predvidljiva radnja i nasilno nastavljanje priče koja je ionako bila tanušna - sve su to uobičajene boleštine današnjeg Hollywooda. Ali, Jan de Bont ovdje pokazuje nedostatak čak i onog talenta zbog kojeg su mu kritičari svojevremeno gledali kroz prste. Sve negdje do posljednjih dvadesetak minuta filma ne dogadja se ništa previše spektakularno, a kada se i počne dogadjati, publika ne osjeća nikakvo uzbudjenje. De Bont posebno iritira svojom kamerom "iz ruke" - umjesto da dobijemo dojam autentičnosti, gubimo predstavu o onome što se dogadja na ekranu. Raskošni brod umjesto izvana vidimo u ne baš previše blistavim interijerima. I glumci su sve nego raspoloženi - Willem Dafoe je imao impresivnijih negativaca od ove karikature, a Jason Patric pokazuje emocionalni raspon jednog Stevena Seagala. Uvijek simpatična Sandra Bullock, koja se ovdje pojavljuje oskudno odjevena i povremeno narajcana, neiskorištena je tako da možemo zaključiti kako je BRZINA 2 opravdano doživjela komercijalni krah.
(c)1998 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos