MAD DOGS AND ENGLISHMEN
Andy Warhol je jednom davno rekao kako svatko ima pravo na pet minuta slave. Ali, postoje slučajevi kada tih pet minuta uistinu postanu ne samo nepotreban, nego i nepodnošljiv teret. Slučaj Elizabeth Hurley, britanskog foto-modela, pokazuje se kao izuzetno ilustrativan primjer. Ta je djevojka, koju su samo najupućeniji u modna zbivanja nazivali jednom od najljepših žena na svijetu, prošle godine ušla u povijest kao "djevojka koja je Hughu Grantu oprostila nevjeru usprkos tome što su kamere cijelog svijeta bile svjedokom te sramote". Osuđena da je od sada pa do kraja vječnosti vezuju uz ime zločestog momka, Elizabeth Hurley nije uspjela nametnuti sebe kao ozbiljno glumačko ime. Samo su najuporniji čitači "Premierea", "Empirea" i sličnih specijaliziranih časopisa obratili pažnju na MAD DOGS AND ENGLISHMEN, mali britanski filmić koji je u Hrvatskoj doživio premijeru, kao što se očekivalo, na mnogo ziheraškijem video-tržištu, umjesto u kino-dvoranama.
Početak nas filma odvodi na kraj sedamdesetih, nekada olovnog, a iz današnje perspektive romantičnog desetljeća, kada se narod bezbrižno prepuštao raznim egzotičnim zadovoljstvima. Ali, iako nije bilo speprisutnog HIV-a, ni tadašnja zadovoljstva nisu bila bez opasnosti, tako da je glavna junakinja, Antonia (Hurley) izgubila majku zbog predoziranja. Desetljeće i pol kasnije, ona je bogataška kći do grla upetljana u konzumiranje heroina. Slučajni susret s kurirom (Howell) - Amerikancem koji radeći taj posao otplaćuje studij - stvorit će novu vezu. No, u igru se iznenada upliće ostarjeli policajac Stringer (Ackland) iz odjela za droge i započinje progon djevojke. Razlog tome nije želja da razbije narko-lanac - dotični je do grla korumpiran - koliko želja da pronađe izgubljenu kći prema kojoj gaji ne sasvim roditeljske osjećaje.
Kao i MLADI AMERIKANCI Dannyja Cannona, film MAD DOGS AND ENGLISHMEN (čiji su egzotični naslov naši distributeri prekrstili u banalnu KOBNU OVISNOST) je doživio velike pohvale od strane evropske kritike. I ovdje je snobovska elita Starog kontinenta hvalila nešto što je, zapravo, banalno i što se samo po celuloidnoj tehnici razlikuje od zanatskih savršenih, ali hladnih BBC-jevih drama. Za Amerikance, nenavikle na standarde britanske državne dalekovidnice, ova na trenutke bizarna kombinacija narko-drame i trilera je bila nešto egzotično samo po tome što je smještena u staru dobru Englesku - poput Cannonove klišeizirane priče o prodoru američke narko-mafije na britanske ulice. Motiv dekadentne aristokracije, koji su scenaristi u film ubacili u posljednjem trenutku, izlizao se još davno, za vrijeme afere Profumo i na njoj baziranog filma SKANDAL (1989). Ali, ovaj film se ipak isplati pogledati, prije svega zbog sjajnih glumaca. Uz Elizabeth Hurley, koja je dokazala kako zna glumiti, zanimljivo je vidjeti veterana-negativca Jossa Acklanda, ali i Jeremyja Bretta, poznatog po maestralnoj ulozi Sherlocka Holmesa u kod nas često repriziranoj TV-seriji.
(c)1996 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos