THREESOME
S vremena na vrijeme pojave se filmovi koji, umjesto da ljude opterećuju velikim povijesnim ili društvenim temama, pokušavaju dati odgovore na neka vječna pitanja. Jedno od njih jest i ono koliko se daleko može otići u zadovoljavanju ljubavne strasti i kakve sve to posljedice može imati na čovjeka. Najsvježiji primjer koji smo imali prilike nedavno pogledati na videu bio je GORKI MJESEC Romana Polanskog, a sada možemo pogledati i Flemingovu bizarnu melodramu LJUBAV UTROJE.
Eddy (Charles) je student, romantični i tihi intelektualac, koji dijeli sobu sa Stuartom (Baldwin), arogantnom macho seljačinom. Kada greškom fakultetske birokracije u njihovu sobu dođe djevojka po imenu Alex (Boyle), njihovi se životi ubrzano mijenjaju. Alex se zaljubi u Eddyja, ali on ostaje hladan na njene pokušaje zavođenja. Stuart, pak, razvije životinjsku strast prema Alex, dok Eddy, na svoj užas, otkrije neobične osjećaje prema svom prijatelju i "cimeru".
U doba kada Hollywood, izmučen kreativnom krizom, smišlja sve nemogućije dosjetke oko kojih bi armija scenarista skuhala nekakav zaplet, doista čudi kako ovakva tema nije bila već ranije iskorištena. Za to su ionako postojali preduvjeti - klima u SAD, pa dakle i u cijelom zapadnom svijetu je došla do takve točke liberalizma da maloljetni gledaoci MTV-ja imaju prilike gledati muškarce koji se grle i ljube i otvoreno kažu da su ljubavnici. Stoga je zbilja neobično zašto već nije probijen ovaj sitni tabu - istovremena ljubavna veza dva muškarca i žene. Ovako je propuštena prilika da LJUBAV UTROJE postane kult-film cijele jedne generacije.
Da bi se to uistinu dogodilo, trebalo je da Flemingov film bude uistinu dobro ostvarenje. On to zbilja jest, jer odavno nisam vidio film koji problemu granica prijateljstva, ljubavi i seksa prilazi s toliko benignog humora. Valja pohvaliti i Flemingovu minimalističku režiju koja polagano gradi dramsku napetost i odaje utjecaj koji se i izrijekom spominje u filmu - Truffautov klasik JULES I JIM. Osim Fleminga su se u ovom filmu istakli i zbilja izvrsni glumci s tim da je Josh Chales ostao u sjeni dvoje glavnih protagonista. Stephen, najmlađi od braće Baldwin, dokazao je kako nije samo lijepo lice, nego da zbilja zna tumačiti složene uloge. Ali, prvenstvo ipak pripada Lari Flynn Boyle, po mom skromnom mišljenju ne samo najljepšoj nego i najboljoj glumici iz ergele koja je debitirala u TWIN PEAKSU. U ovom je filmu ona dokazala da ne samo zna dobro glumiti nego da se i ne stidi (kao u većini ranijih filmova) pokazati svoje tijelo. Za neke od ljubavnih scena, koji izgledaju kao da su posuđeni iz neortodoksnijih pornića, trebalo je i dosta hrabrosti. Ipak, film i nije bez mana - jedna od njih je pomalo isforsirani završetak, česta boljka suvremenog Hollywooda, koju zbilja nisam očekivao u ovom ostvarenju.
No, bez obzira na sve, dojam o ovom filmu je neobično povoljan i najtoplije ga svima preporučujem.
(c)1995 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos