O BROTHER, WHERE ART THOU?
Autor ovih redaka se odavno bio navikao na to da se njegov ukus ponekad zna drasticno razlikovati od ukusa sirokih narodnih masa kao i ukusa kriticarskog establishmenta - ono sto vecina ljudi smatra remek-djelom autor ovih redova smatra smecem i obrnuto. No, rijetko se kad dogodi da se taj fenomen moze ocutiti na opusu jednih te istih autora. U ovom slucaju je rijec o braci Coen, scenaristicko-producentsko-reziserskom paru iz Minnesote, tipovima koji su svojim visokostiliziranim, odnosno otkacenim filmovima u posljednjih par desetljeca stekli kult-status medju kriticarima. Sto se autora ovih redaka tice, on je vrlo cesto bio razocaran Coenovim filmovima o kojima su se pisali hvalospjevi (VELIKI LEBOWSKI), dok su ga odusevljavali Coenovi filmovi koje je kriticarski establishment smatrao podbacajima (THE HUDSUCKER PROXY). S druge strane, taj se fenomen ne moze ocutiti kod filmova koji su izazivali podijeljene reakcije, a O BROTHER, WHERE ART THOU?, ambiciozna mjuzikl- obrada Homerove "Odiseje" smjestena na americki Jug 30-tih godina, koja je nakon premijere na kanskom festivalu dozivjela mlake kritike u ostatku svijeta, upravo je takav jedan film. Za razliku od UCD-a, koji je s hrvatskom premijerom prethodnog Coenovog filma VELIKI LEBOWSKI kasnio gotovo godinu dana, "Blitz" je ovaj film relativno brzo izbacio na nase trziste, iako je, po obicaju zglajzao sa svojim tradicionalno kreativnim prevodjenjem i hrvatskim gledateljima servirao za ovaj film ne bas najprilicniji naslov TKO JE OVDJE LUD?
Radnja zapocinje na zatvorskoj farmi u Mississpiju 1937. godine. Zatvorenik Everett Ulyssses McGill (Clooney) zajedno sa jos dvoje su-uznika povezanih lancima- bedastim Peteom (Turturro) i jos bedastijim Delmarom (Nelson) - bjezi. Cilj ove grupe nije samo da se docepa slobode, nego i da se docepa blaga koje je Everett sakrio prije hapsenja. Na tom putu ce trojku cekati kojekakve zanimljive i bizarne pustolovine te ce tamo sretati jos zanimljivije ljude - jednoookog prodavaca biblija (Goodman), crnog blues pjevaca koji je prodao dusu vragu (King), slijepog vlasnika radio-stanice (Root), trio zavodljivih sirena, pljackasa banaka "Baby Face" Nelson (Badaluco) i jos mnoge druge. Sve vrijeme tu trojku nemilosrdno progoni okrutni serif Cooley (von Bargen), a kako se putovanje blizi kraju tako se situacija za njih komplicira, izmedju ostalog i zato sto ce stjecajem okolnosti postati sudionicima izborne utrke izmedju guvernera Pappyja O'Daniela (Durning) i njegovog ljutog protivnika Vernona T. Waldripa (McKinnon).
Kao i mnogo puta dosada, i ovdje Coenovi jos jednom dokazuju svoju reputaciju dobrih poznavatelja americke filmske klasike kao i sklonost da starinske filmove - bilo da je rijec o zapletima, likovima ili situacijama - obuku u suvremeno ruho. To se prije svega odnosi na filmove koji su bili popularni 30-tih godina u Americi, bilo da je rijec o raskosnim mjuziklima Busbyja Berkleya, gangsterskim dramama ili populistickim komedijima. TKO JE OVDJE LUD? predstavlja kombinaciju sva tri zanra (gangsterske drame su Coenovi obradili u MILLEROVOM RASKRSCU, a populisticke komedije u HUDSUCKER PROXYJU). Coenovi takodjer jos jednom dokazuju svoju reputaciju zafrkanata, s obzirom da je film temeljen na Homerovoj ODISEJI, a doticni tekst braca, barem ako im je vjerovati, nikada nisu procitali. No, s druge strane, Coenovi, slicno kao i u VELIKOM LEBOWSKOM, pokazuju preveliku sklonost da radi sepirenja svojom filmofilskom kulerstinom u par scena zrtvuju suvislost cjeline. Tako TKO JE OVDJE LUD? ima scene koje su ili slabasne (klanovski skup kao mjuzikl-tocka) ili nemaju bas previse smisla (poplava na kraju). Ono sto film spasava jest vrlo dobra gluma. Pri tome se najvise istakao George Clooney, kojega u ovom filmu ni rodjena majka ne bi prepoznala, te koji se istrsio ne bi li sto vjernije "skinuo" Clarka Gablea. Iako filmu ne nedostaje glumackih velicina - od Coenovih vjernih suradnika kao sto je Turturro do uvijek pouzdanog veterana Charlesa Durninga - najugodnije iznenadjenje je svakako Tim Blake Nelson, reziser i dobri prijatelj brace Coen, koji je uistinu bljesnuo u svojoj prvom znacajnijem glumackom nastupu; njegov je talent liku blesavog Delmara dao neobicno humanu dimenziju. S druge strane, neki glumci su predstavljali razocaranje, poput uvijek pouzdane Holly Hunter, koja nije imala bas srece s nespretno postavljenim likom Ulyssesove supruge. Ipak, ono zbog cega ce nam TKO JE OVDJE LUD? ostati u najboljem sjecanju jest izvrsna, autenticna bluegrass glazba americkog Juga. Film ima gomilu uistinu zanimljivih i sarmantnih glazbenih tocaka te se Coenovi uistinu moraju pohvaliti sto su nakon dugo vremena reinkarnirali u Hollywoodu zaboravljeni zanr mjuzikl. No, TKO JE OVDJE LUD?, iako daleko bolji od holivudskog prosjeka, jos se uvijek se moze opisati kao film koji bolje zvuci nego izgleda.
(c)2001 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos