[ Recenzije ] [ Pretraživanje ]         Filmske stranice         [ http://film.purger.com ]

OLUJA SVIH OLUJA

THE PERFECT STORM

Iako je Hollywood posljednje desetljece u ozbiljnoj kreativnoj krizi i nove ideje se sve teze pronalaze, istinite price kao izvor inspiracije za filmase su prilicna rijetkost, i uglavnom se ostavljaju za to bolje pripremljenoj televizijskoj industriji. Stoga je tesko zamisliti da bi neki veliki studio upravo jednu istinitu pricu iskoristio kao temelj za ljetni spektakl koji bi trebao donijeti stotine milijuna dolara na kino-blagajnama. Warner Bros je to ipak ucinio i, naravno, istiniti dogadjaj je morao biti epskih proporcija. Rijec je o atmosferskoj pojavi koja je tako rijetka da se dogadja mozda jednom u sto godina i koja se zbila u jesen 1991. godine iznad zapadnog Atlantika. Tri razlicite atmosferske mase, od kojih je svaka izazivala drukciju oluju, su se sudarile na najgorem mogucem mjestu i proizvele uragan s vjetrovima kakvi se dotada nisu pamtili. Taj je uragan udario sjeveroistocni dio SAD i tamosnjim naseljima ucinio nesto slicno sto je u to vrijeme Zivota Panic radio Vukovaru. Naravno, jos su gore prosli oni nesretnici koje je ta oluja zahvatila na moru. Knjiga Sebastiana Jungera, koja je detaljno opisala uzroke i katastrofalne posljedice tog fenomena, bila je jedan najvecih bestslera u SAD. Scenarista Williama D. Witliffa je od sadrzaja knjige ipak najvise zaintrigirala sudbina ribarskog broda "Andrea Gail" koji je imao nesrecu da se nadje najblize sredistu oluje. Na temelju njegovog scenarija njemacki reziser William Petersen, koji zbog uspjeha PODMORNICE uziva reputaciju specijalista za pomorske teme, snimio je 120 milijuna US$ skup spektakl i opravdao povjerenje producenata iznenadjujuce dobrim komercijalnim rezultatima. Naime, OLUJA SVIH OLUJA je upravo na Dan nezavisnosti uspjela na kino-blagajnama potuci favoriziranog PATRIOTA, i lako je ocekivati da bi ovaj film mogao veliku gledanost i u nasim kinima.

Radnja filma zapocinje u jesen 1991. godine u ribarskom gradicu Gloucester na obali Massachusettsa. Kapetan Billy Tyne (Clooney) se s brodom"Andrea Gail" upravo vratio s visednevnog lova na sabljarke po Atlantiku, ali je ulov bio daleko ispod ocekivanog. S time nije zadovoljan njegov sef Bob Brown (Ironside) koji mu navodi svijetli primjer njegove kolegice Linde Greenlaw (Mastrantonio) koja se s mora uvijek vraca punih mreza. Tyne to shvati kao uvredu te se odluci jos jednom otisnuti na more, naloviti ribe i svima dokazati kako je jos uvijek uspjesan morski vuk. Njegova posada, pak, pristaje otici na more iskljucivo radi novca, koji im je ocajnicki potreban, pogotovo mladom Bobbyju Shatfordu (Wahlberg) koji namjerava zapoceti novi zivot sa svojom djevojkom Christinom Cotter (Lane). Iako njihove majke, zene i supruge slute veliku nesrecu, sestoroclana posada "Andree Gail" se hrabro otiskuje na more, ali uobicajena lovista su prazna. Stoga Tyne donosi odluku da se otisne jos dalje prema pucini i ubrzo su njegovi spremnici puni ulovljene ribe. No, upravo u trenutku kada je mislio proslaviti dobar ulov, ispostavi se da je otkazao hladnjak te da brod mora pozuriti prema luci prije nego sto se teret pokvari. Problem je u tome sto se pred "Andreom Gail" pocela stvarati oluja i Tyne mora birati hoce li riskirati teret ili brod. Tyne je uvjeren da njegov brod moze proci direktno kroz oluju, ali vec odmah mu je ostecena antena te ne moze cuti upozorenje o pravim razmjerima uragana.

Mnogi su kriticari OLUJU SVIH OLUJA nazvali "radnickim TITANICOM" i usporedba s Cameronovim superhitom je sasvim na mjestu. Oba dva filma se temelje na istinitim dogadjajima i oba dva filma se sastoje od dva segmenta - u prvome dominiraju sentimentalni i melodramatski motivi, a u drugome furiozna akcija i scene koje je nemoguce snimiti bez skupih specijalnih efekata. Ono u cemu se TITANIC i OLUJA SVIH OLUJA razlikuju jest to sto je Petersen ulozio mnogo vise truda da mu film bude uvjerljiv i tako kompenzirao ogromne kolicine sladunjave patetike. To i nije bilo tesko, s obzirom da se film, izmedju ostalog, snimao u samom Gloucesteru gdje su se neki glumci, poput Wahlberga, cak krace vrijeme nastanili ne bi li se sto bolje uzivili u likove. Zbog svega toga likovi u ovom filmu izgledaju dosta zivotni i prilicno uvjerljivi, a uspjesno je docarana i atmosfera malog ribarskog mjesta gdje egzistencija ovisi o cudljivom i cesto okrutnom moru, te ciji protagonisti, za razliku od vecine holivudskih filmova, moraju uistinu pljunuti u sake i dobrano se oznojiti i to samo zato da ne umru od gladi. Tome doprinose i odlicni glumci, bilo da je rijec o etabliranim zvijezdama kao sto su Clooney (ciji je lik svojeglavog i pohlepnog kapetana ovdje dosta udaljen od njegovog imagea pozitivca, sto je nedavno dovelo do tuzbe od strane Tyneove rodbine) i Wahlberg ili o karakternim glumcima kao sto su Fichtner, Reilly, Payne i odlicni Hawkes u dirljivoj interpretaciji Bugseya.

Na zalost, u drugom dijelu filma, kada socijalna drama prepusta mjesto filmu katastrofe i akciji, Petersen polako gubi konce iz ruku. Dok je dotada u fokusu radnje bila "Andrea Gail", sada smo odjednom prisiljeni gledati dvije nove price - sudbinu bogataske jahte koja se takodjer nasla usred oluje te helikoptera Obalne straze koji je brodovima pohitao u pomoc. Ta dva podzapleta, doduse, pribavljaju nekoliko uistinu dojmljivih scena, ali u dramaturskom smislu su posve nepotrebne, jer razvodnjuju radnju i produzuju film. Na kraju ce nam Petersen nakon furiozne oluje opet uvaliti sentimentalnu "ljigu" u finalu, koje ovaj put nece imati nikakvog katartickog efekta na gledatelje. S druge strane, kada se sve zbroji i oduzme, OLUJA SVIH OLUJA zbog svojeg humanizma i togada se drzala povijesti mnogo dosljednije nego ostatak holivudske produkcije, ipak zasluzuje vise nego prolaznu ocjenu.

  • ocjena: solidan (++)

    (c)2000 Dragan Antulov


    NAPOMENA: Ovaj dokument namijenjen je isključivo za osobnu upotrebu.
    Za svako drugo korištenje i re-distribuciju u elektronskom, pisanom ili bilo kojem druogm obliku,
    uključujući i WWW-stranice, potrebna je izričita PISANA dozvola autora.

    Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos