SMILLA'S SENSE OF SNOW
Evropski filmasi, osim ako se kojim slucajem presele u Hollywood (i najcesce postanu mediokriteti), nemaju gotovo nikakve sanse da se za njihov opus zainteresiraju hrvatski distributeri. Bille August, Danac ciji smo film JUTLANDSKI PRINC imali prilike vidjeti prije nekoliko mjeseci na HRT-u, u tom se smislu moze smatrati sretnim. Njegova dva posljednja filma (KUCA ODVAZNIH, JUTLANDSKI PRINC) se mogu pronaci u nasim videotekama, a to se dogodilo i trecem, ekranizaciji romana danskog knjizevnika Petera Hoega SMILLA OSJECA SNIJEG, knjigi koja je zahvaljujuci "Algoritmu" u Hrvatskoj postala svojevrsni bestseler. Cinjenica da je ekranizacija tog romana gotovo iskljucivo evropski pothvat nije previse obeshrabrila UCD - slicno kao u slucaju JUTLANDSKOG PRINCA Bille August je film snimio s britanskim glumcima na engleskom jeziku, pa se publici jos moze prodati iluzija da gledaju holivudski film. Bilo kako bilo, distribucija ovog filma je za pohvalu, iako je UCD, kao i obicno, uspio dojam malo pokvariti kreativnim prevodjenjem, odnosno uvlacenjem "smrti" u naslov.
Nakon prologa koji opisuje kako je udaljeni ledenjak na Grenlandu godine 1859. godine bio pogodjen meteriotom, radnja se premjesta u Copenhagen u sadasnjosti. Smillu Jaspersen (Ormond) je njen otac, americki lijecnik Moritz Jaspersen (Loggia), nakon smrti majke Inuitkinje, preselio s Grenlanda u Copenhagen. Godine su prosle, a Smilla, dijete grenlandske netaknute ledene divljine, nikako se nije navikla na zivot u civilizaciji i postala je cangrizavi osamljenik, ciji je smisao zivota postala matematika i proucavanje snijega i leda. Jedino ljudsko bice s kojim se sprijateljila je Isaiah (Miano), sestogodisnji Inuit iz susjedstva. Jednog zimskog dana dijete pronalaze mrtvo na ulici, a policija rutinski tragediju objasnjava kao nesretni slucaj - djecak se igrao na krovu zgrade i okliznuo. Smilla je skepticna, jer ne samo sto tragovi snijega na krovu pobijaju sluzbenu verziju, nego je Isaiah patio od agorafobije - straha od visine. Slucaj postaje jos mutniji kada se ispostavi kako je autopsiju vrsio profesor Loyen (Wilkinson), ugledni lijecnik povezan s mocnom rudarskom tvrtkom koja je svojevremeno imala Isaiahovog oca na svom platnom spisku. Kada se Smilla s tim saznanjima obrati vlastima, docekuje je otvoreno neprijateljstvo i "prijateljske" sugestije da se ostavi corava posla. Jedini koji je Smilli voljan pomoci u njenoj istrazi jest njen susjed automehanicar (Byrne), manje motiviran zeljom da istjera pravdu, koliko time da s njom zavrsi u krevetu.
SMILLIN SNJEZNI OSJECAJ SMRTI je jedan od najeklatantnijih filmskih primjera trijumfa stila nad sadrzajem. Bille August je oko sebe okupio ekipu vrhunskih strucnjaka i njihove talente maksimalno upregao ne bi li dobio film koji odskace od prosjeka. Njegov fotograf Joergen Persson izvrsno koristi grenlandske lokacije, prikazujuci ih kao svijet neobicne ljepote, sasvim u kontrastu s mracnim i opasnim Copenhagenom. I glumci su vise nego izvrsni. Julia Ormond, koja se posljednjih godina nije bas previse proslavila s izborom uloga (LEGENDE O JESENI, PRVI VITEZ, SABRINA), ovdje jasno pokazuje kako adekvatan casting i pravilna frizura mogu potpuno promijeniti dojam o odredjenom glumcu. Uloga hladne, odlucne ali privlacne Smille savrseno odgovara Juliji Ormond, koja u svrhu stavlja u sluzbu i svoju fizicku pojavu kao i svoj glumacki talent. Njen partner Gabriel Byrne, sa svoje strane, i nije bas previse sretan izbor, dok su ostali, uglavnom britanski, glumci tu solidno obavili posao, ukljucujuci Emmu Croft u prilicno nezahvalnoj ulozi ljubavnice Smillinog oca. Sve u svemu, gledatelj sve vrijeme ima dojam da gleda nesto izvanredno - film koji standardni trilerski zaplet o usamljenoj heroini protiv zavjere mocnika koristi kao podlogu za pravo filmsko umjetnicko djelo. Na zalost, u posljednjih tridesetak minuta, cim se misterij pocne razjasnjavati, a radnja premjestati na Grenland, SMILLIN SNJEZNI OSJECAJ SMRTI pocinje degenerirati u standardnu akcijadu s obveznim jurnjavama, tucnjavama, pucnjavama i eksplozijama, a neuvjerljivosti u zapletu bolno bodu oci, bez obzira na to sto August to pokusava izbjeci namjernim ubrzavanjem radnje. Rezultat na kraju je razocaravajuci, ali dovoljno je vidjeti panoramu Grenlanda na odjavnoj spici da nam film ostane u dobrom sjecanju.
Inace, x-fili imaju itekako dobrih razloga da pogledaju ovaj SMILLIN SNJEZNI OSJECAJ SMRTI, s obzirom da ce mnoge od njih radnja filma podsjetiti na prvo filmsko izdanje njihove omiljene serije, snimljeno godinu dana kasnije. U usporedbi sa Augustovim trilerom, film DOSJEI X, ionako mizeran sam po sebi usprkos veceg budzeta, izgleda jos bijednijim.
(c)2000 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos