[ Recenzije ] [ Pretraživanje ]         Filmske stranice         [ http://film.purger.com ]

SEDAM GODINA U TIBETU

SEVEN YEARS IN TIBET

Posljednjih nekoliko desetljeca, zapadne su zemlje zabiljezile pojavu kako se sve vise bogatih i utjecajnih osoba iz javnog zivota zalaze za pravednu borbu Tibeta za slobodu od kineskog ropstva. Ono sto je posebno zanimljivo u svemu tome jest da Tibet nije jedini takav slucaj u svijet, odnosno da postoje na desetine, ako ne i stotine etnickih grupa koji pate pod stranom cizmom. Samo je njihova nesreca u tome sto nemaju tako simpaticnog vodju kao sto je Dalaj Lama, sposoban da svojim istocnjackim misticizmom zarazi isprazne egzistencije salonskih dusobriznika. U svakom slucaju, taj se trend na trenutak prenio i u Hollywood, koji je prosle godine, po svom dobrom obicaju, sa dva rivalska projekta odlucio posvetiti nesto paznje Dalaj Lami i Tibetu. Scorseseov KUNDUN se tako natjecao sa SEDAM GODINA U TIBETU, epom hvaljenog francuskog rezisera Jean-Jacques Annauda, specijaliziranog za egzoticne teme i podneblja, o cemu svjedoci njegovi filmovi CRNO-BIJELO U KOLORU, RAT ZA VATRU i IME RUZE.

Annaudov film se temelji na autobiografskog knjizi austrijskog alpinista Heinricha Harrera (Pitt), koji je godine 1939. otisao na ekspediciju s ciljem osvajanja vrha Nanga Prabat u Himalajama. Ekspedicija zavrsava tako sto britanske vlasti uhapse Harrera i njegovu ekipu kao neprijateljske drzavljane zbog izbijanja drugog svjetskog rata. Harrer nakon vise pokusaja uspijeva pobjeci iz zarobljenickog logora i zajedno sa svojim kolegom Peterom Aufschneiterom (Thewlis) krece u dugotrajan, naporan i opasan put prema u to vrijeme nezavisnom i neutralnom Tibetu. U to je vrijeme u Tibetu zabranjen pristup svim strancima, ali se Harrer i Aufschneiter uspijevaju prosvercati u sveti grad Lhasu. Tamo Harrer upoznaje 11-godisnjeg Dalaj Lamu (Wang Chuck), duhovnog i politickog vodju Tibeta koji se djecackom radoznaloscu zanima za svijet izvan svoje planinske domovine. Harrer mu postaje tutor, i s vremenom i sam mijenja svoj pogled na zivot. Ali, idilu prekidaju trupe komunistickog vodje Maoa, koji je Tibet proglasio dijelom Kine.

Svi oni koji su Brada Pitta, donedavnog idola svih siparica, nazivali inkarnacijom Hitlerovih ideala muske ljepote, dobili su svojevrsnu satisfakciju u ovom filmu. Naime, nedugo prije premijere se otkrilo kako je Harrer u svojoj knjizi jednostavno presutio neugodnu cinjenicu kako je prije svog puta u Tibet bio fanaticni nacist, pripadnik SS-a i Hitlerove tjelesne straze. U nastojanju da izbjegnu kontroverze, producenti su na brzinu vec snimljeni materijal zacinili Pittovom naracijom u kojoj se on odrice svoje nacisticke proslosti. Ako se zanemari ta kontroverza, SEDAM GODINA U TIBETU je sasvim simpaticni pustolovni ep. Annaud je angazirao vrhunske snimatelje kako bi sa sto vecom autenticnoscu u Andama docarao carobni svijet tibetanskih planina, a armija scenografa i kostimografa je vjerno prenijela danas nepostojecu atmosferu drevnog Tibeta. Glumci su odlicni, mada Pitt, koji se preglumljuje, stoji u sjeni suzdrzanog Thewlisa i simpaticnog debitanta Wang Chucka u ulozi mladog Dalaj Lame. Ipak, scenarij previse razvlaci pricu, tako da Dalaj Lamu vidimo tek negdje na polovici filma, dok smo u medjuvremenu bili prisiljeni gledati Pittove ego-tripove. No, fina fotografija, dobra glazba Johna Williamsa (ipak inferiorna njegovim najboljim partiturama) cine da se ovaj film moze preporuciti i obicnim gledateljima, a ne samo ljubiteljima istocnjacke mistike.

  • ocjena: solidan (**)

    (c)1998 Dragan Antulov


    NAPOMENA: Ovaj dokument namijenjen je isključivo za osobnu upotrebu.
    Za svako drugo korištenje i re-distribuciju u elektronskom, pisanom ili bilo kojem druogm obliku,
    uključujući i WWW-stranice, potrebna je izričita PISANA dozvola autora.

    Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos