Jedan od razloga zbog kojih je Zemeckisov KONTAKT "izvisio" na ovogodišnjoj dodjeli "Oscara" bio je, između ostalog, i to što je bio bombardiran insertima CNN-a. Mada je poznato kako visokobudžetni filmovi u posljednje vrijeme služe kao reklamni spotovi (bondijade su lijep primjer), u slučaju "Warner Brosa" je mnogima izgledalo previše ljigavo to što se reklamira sestrinska TV-mreža. Iste je godine CNN uradio suprotno - u emisiji "Impact" se među reportažama o seksualnom zlostavljanju žena u američkoj vojsci, marihuana-klubovima u Vancouveru i financijskim imperijima televangelista kao velika atrakcija, odnosno zanimljivost pojavila reportaža o snimanju filma SPAWN, o "dosada nevidjenom i originalnom" strip-junaku. S obzirom da nitko osim najzagriženijih strip-fanova o dotičnome nema pojma, ne čudi što je reportaža u stvari bila jeftini marketinški trik. Naime, tvrtka New Line Cinema, koja je snimila film, vlasništvo je Teda Turnera. Stoga je razumljiv određeni skepticizam s kojim sam dočekao film.
Glavni je junak Al Simmons (Jai White), agent američke supertajne službe A6, koji ima sve više moralnih dvojbi u vezi s prljavim poslovima koje obavlja. Njegov ga šef Jason Wynn (Sheen) pošalje na posljednji zadatak neutralizacije sjevernokorejskih postrojenja za biokemijski rat. Naravno, velika je eksplozija savršena prilika za njegovu likvidaciju i Simmons završi u Paklu. Kada se nešto kasnije pojavljuje u prljavim ulicama velegrada, on je Spawn - superheroj opremljen morfirajućim plaštem i kandžama. Tip po imenu Cogliostro (Williamson) ga upoznaje s time da je došao iz Pakla, odnosno da se sa Sotonom dogovorio da će dobiti natrag suprugu i dijete ako vodi vojsku Pakla. Spawna ponovno muči savjest, ali tu je zlokobni demonski klaun (Leguizamo) koji ga stalno podsjeća kako treba ispuniti svoj dio pogodbe.
Koncept filma jednostavno vrišti da ga nazovemo "stripovskim" - ovrš ocrtani, jednostavni junaci i inzistiranje na vizualijama nauštrb priče. Mark A.Z. Dipe, režiser koji se prije toga bavio isključivo specijalnim efektima, naravno, drži se tog kanona. SPAWN uistinu ima sjajne specijalne efekte, ali problem je u tome što oni nisu dovoljni da napune standardnih 90-ak minuta. Iako je u casting ubacio dvoje teškaša - Martina Sheena, kojemu je karijera odavno potonula na razinu GOSPE te Nicola Williamsona, koji ponavlja svoje merlinovske manire iz EXCALIBURA - Dipe je upropastio stvar s navodno smiješnim, a zapravo ogavnim klaunom u neprepoznatljivom obličju Johna Leguizama. Sve u svemu, riječ je o jeftinom filmu sa skupim efektima, kojega gledljivim čini isključivo njegova kratkoća.
(c)1998 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos