[ Recenzije ] [ Pretraživanje ]         Filmske stranice         [ http://film.purger.com ]

TWIN TOWN

Dannyju Boyleu, britanskom filmskom vunderkindu, koji je svijet publike i kritike osvojio kultnim TRAINSPOTTINGOM, uz bezbrojne panegirike i komplimente su dodali i epitet velikog umjetnika koji čuva svoj autorski integritet. Razlog je tome bila odluka Dannyja Boylea da odbije sirenski zov Hollywooda i režira četvrti nastavak sage o Alienu. No, slično kao i u slučaju Tarantina, ni Danny Boyle, ma kakav veliki Autor bio, nije lišen sklonosti da svoju umjetničku reputaciju meteorskom brzinom pretvara u zelene novčanice. TWIN TOWN, film njegovog prijatelja Kevina Allena, kojem je Boyle izvršni producent, tako je propagandna mašinerija nazvala "velškim TRAINSPOTTINGOM". Naravno, to je bilo dovoljno da svi art-snobovi film čekaju s vjerskim zanosom. I, kada je rezultat, naravno, bio ispod očekivanja, fanatični vjernici su se pretvorili u razbješnjele apostate. TWIN TOWN je tako sahranjen od strane kritike, iako, istini za volju i nije tako loš.

Za razliku od Boyleovog remek-djela, koje za temu ima jednu ograničenu supkulturu, Allenov TWIN TOWN se bavi životom, točnije naličjem Swansea, velškog grada kojeg je njegov najpoznatiji stanovnik, ugledni pjesnik Dylan Thomas, nazvao "grobljem ambicija". Mir tamošnjih građana povremeno razbijaju braća Julian (Evans) i Jeremy (Ifans), dvojica sociopata kojima se život svodi na bjesomučno utrkivanje ukradenim automobilima. Njihov otac Fatty (Ceredig) mnogo ozbiljnije shvaća život, pa svoju obitelj, koja živi u prikolici, nastoji prehraniti radeći "na crno" zidarske poslove. Na jednom od takvih zadataka pada sa skele i lomi nogu, pa braća nastoje od njegovog gazde, lokalnog moćnika Bryna (William Thomas) dobiti odštetu. Kada arogantni Bryn to odbije, braća započinju psinama zagorčavati njegov život, ali Bryn u svojim šapama ima korumpirane policajce Greya (Dorien Thomas) i Terryja (Scott), koji će u početku minorni sukob dovesti do tragičnih posljedica.

TWIN TOWN ne bi možda doživio tako loš tretman da njegovi autori nisu od njega uistinu pokušali napraviti TRAINSPOTTING. Sličnosti su ipak površinske - naturalistički prikaz različitih oblika društvene patologije te postupni prijelaz od humorističkog tona u prvom dijelu na ozbiljnu i tragičnu završnicu. No, razlike su u tome što Kevin Allen ipak nije Danny Boyle, odnosno dobro se vidi da je zanat ispekao snimajući BBC-jeve dokumentarce o socijalnom dnu za vrijeme vladavine Margaret Thatcher. Zato u filmu paradira gomila različitih likova, koji ilustriraju socijalnu svakodnevnicu Swansea, i na koje film nepotrebno troši dragocjenu minutažu. Allenu, također, nedostaje Boyleov smisao za humor - ono što on smatra duhovitim prije će izazvati povraćanje nego smijeh. Dalji problem su likovi toliko antipatični, da gotovo nema pozitivaca u cijelom filmu, odnosno gledatelj nema mogućnosti da se identificira s ijednim od njih, kao u slučaju TRAINSPOTTINGA. No, iako je svjetlosnim godinama ispod TRAINSPOTTINGA, TWIN TOWN u suštini i nije loš film. Scene su dobro režirane, glumci se itekako trude (izvrsni William Thomas u ulozi Bryna, Jenny Evans kao njegova jebežljiva kči te Dorien Thomas kao ljigavac koji na kraju balade ipak završi na pravoj strani), a i završna, gotovo nadrealistička scena pogreba će uspjeti uljepšati nimalo ugodan dojam filma.

  • ocjena: solidan (**)

    (c)1997 Dragan Antulov


    NAPOMENA: Ovaj dokument namijenjen je isključivo za osobnu upotrebu.
    Za svako drugo korištenje i re-distribuciju u elektronskom, pisanom ili bilo kojem druogm obliku,
    uključujući i WWW-stranice, potrebna je izričita PISANA dozvola autora.

    Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos