Oni koji su gledali Landisovu kolaž-parodiju KENTUCKY FRIED MOVIES vjerojatno se sjećaju fiktivnog trailera za "blaxploatation" film u kojem muškobanjasta i ratoborna crnkinja za svog životnog partnera uzima skromnog, niskog i bradatog rabina. Slična priča, ali istinita, dogodila se u Engleskoj u prvoj polovici stoljeća, medju pripadnicima tzv. Bloomsbury grupe, skupini intelektualaca i umjetnika čiji su radovi inspirirali danas medju snobovima izuzetno popularne povijesne drame u stilu Merchant/Ivoryja. Jedan od pripadnika te grupe bio je i Lytton Strachey (1880-1932), književnik koji je u postviktorijanskoj eri postao poznat zbog svojeg nedostatka dlake na jeziku i deklariranog homoseksualizma.
Na početku filma, dok bjesni prvi svjetski rat, Strachey (Pryce) u vrtu svoje prijateljice vidi zanosnog dječaka kako igra nogomet. Ali, već slijedećeg trenutka se ispostavi da je dječak u stvari Dora Carrington (Thompson), slikarica koja toliko mrzi činjenicu da nije muškarac da inzistira da je svi zovu isključivo po prezimenu. Vrlo brzo, ne samo da će Strachey, na svoje veliko čudjenje, otkriti kako voli Carrington, nego će i ona shvatiti da prema Stracheyu osjeća više od prijateljstva. To je početak dugogodišnje ljubavne veze, koja je iz razumljivih razloga ostala isključivo na platonskom nivou. Kako godine prolaze, tako Strachey i Carrington stalno mijenjaju partnere, ali stalno žive zajedno i ne mogu zamisliti život jedno bez drugog.
Christopher Hampton, "Oscarom" ovjenčani autor OPASNIH VEZA, scenarij za CARRINGTON je bio napisao prije gotovo dva desetljeća, ali je tek nedavno uspio nagovoriti producente da u taj projekt ulože novac. Sa režiserima je imao manje sreće - Mike Newell (ČETIRI VJENČANJA I SPROVOD) je odustao od projekta, pa se Hampton morao sam dohvatiti režijee. Za rezultat se može reći da, u najmanju ruku, nije loš, iako se Hamptonu može prigovoriti relativna razvučenost u posljednjem dijelu i pomalo iritantna glazba Michaela Nymana. Ipak, film se prije svega temelji na glumcima - Jonathan Pryce (BRAZIL) je uložio ogroman napor da fizički bude što sličniji Stracheyu, a za svoj napor je nagradjen "Zlatnom palmom" u Cannesu. Emma Thompson je takodjer dobro obavila posao, ali ipak nije tako duboko prodrla u lik Dore Carrington. Umjesto da nam u sjećanju ostane njena snažna uloga, vjerojatno ćemo se prije sjetiti toga što se skinula pred kamerama ili ljubavne scene s Jeremyjem Northamom (MREŽA) na brodu.
Ukratko, CARRINGTON je pristojno ostvarenje, ali koje bi ipak bilo primjerenije BBC-jevoj drami nego cjelovečernjem filmu.
(c)1997 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos