DEVIL IN A BLUE DRESS
U skupini "black pack" autora - crnaca koji snimaju filmove o crncima za crnce - ističe se svjetli primjer Carla Franklina, crnog glumca i režisera koji je briljirao svojim jeftinim, ali izuzetno hvaljenim trilerom JEDAN KRIVI KORAK (1991). Za razliku od svojih kolega, koji inzistirajući na prikazu životnih nedaća svoje zajednice implicitno propagiraju izolaciju i nesnošljivost, Franklin u svojim djelima ispituje odnose među različitim rasama i pokušava pronaći načine za njihovu uspješniju koegzistenciju. U takvim vodama plovi i njegovo najnovije djelo, film VRAG U PLAVOJ HALJINI, koji bi se najlakše mogao okarakterizirati kao crnački film noire.
Radnja je smještena u 1948. godinu, doba velikog poratnog prosperiteta i optimizma. To važi i za crnce, i Ezekiel "Easy" Rawlins (Washington) je jedan od mnogih koji je iz Texasa došao u kalifornijski raj Los Angelesa, tamo dobio posao i počeo otplaćivati vlastiti krov nad glavom. No, kada ga otpuste, američki san dolazi u opasnost i "Easy" bez mnogo pitanja pristaje na ponudu Albrighta (Sizemore), bijelog privatnog detektiva kojemu treba netko u crnačkoj zajednici da obavi diskretni posao. Cilj je pronaći Daphne Monet (Beals), bjelkinju koja se voli družiti s crncima. Započinjući istragu, "Easy" će se uplesti u vrtlog ubojstava, mračnih tajni i političkih intriga.
Franklinu valja odati priznanje što je, snimajući ovaj film, nastojao po svaku cijenu izbjeći klišeje. Izgledalo je pomalo suludo praviti detektivski film u kojemu je glavni detektiv, umjesto da bude ruka zakona, njegova potencijalna žrtva (rasistički policajci). No, čak je i neizbježni motiv rasnog tlačenja prikazan kao sporedan, više kao detalj jedne vremenske epohe nego kao univerzalan problem. U Franklinovom svjetonazoru ne postoji dobri crnci i loši bijelci - čak i u prikazu negativaca i pozitivaca postoje nijanse sivog. Franklin je upravo prikazu svih likova, a ne samo glavnih, iskazao veliki talent za detalje, tako da ih pamtimo kao istinska ljudska bića, a ne kao bezlično i lako zaboravljivo topovsko meso. U tome je možda čak superiorniji KINESKOJ ČETVRTI (1974), sličnom film noireu s kojima su ga mnogi uspoređivali. Osim Franklinove režije i scenarija, te izvrsne glume plejade sjajnih crnih i bijelih karakternih glumaca, valja pohvaliti i popriličan trud da se u scenskim i glazbenim detaljima što vjernije dočara epoha od prije pola stoljeća.
Ukratko, VRAG U PLAVOJ HALJINI je jedan izuzetno kvalitetan triler kojemu možda nedostaju komercijalni elementi (seks, nasilje, suspense) ali kojeg se isplati pogledati možda iz čisto terapeutskih razloga.
(c)1996 Dragan Antulov
Baza podataka, programiranje i HTML konverzija su Copyright (c)1999,2002 Krešimir Kos